Death is the easy way for you, isn’t it? Give up?

Photo by Tim Dennert on Unsplash

I want you to close your eyes and think that your life is a field where you can step forward. You take one step, then another step, but when you take one step, you don’t see your next step.
Isn’t that how life is, we can think and plan our next step, but we can’t see what the next step will be without living it.

I wonder if the next step is within my plans. What if it’s not, what if we didn’t go as planned, then what? Think about where you came from in your field formed by your…


What makes you trust yourself?

Photo by ALEKSEY KUPRIKOV on Unsplash

If the source of the problem is really man himself, it is man himself who can fix it.

We have to rely on ourselves for a lot of things we do, including our personal needs. For example, even thinking about trying out a new recipe or picking up the heavy pot at the top of the cupboard shows our self-confidence. These are multi-day jobs, even some people jobs that they do all the time.

So, do these people know their self-confidence when they do these jobs.

People don’t usually notice self-confidence. We, humans, are in such a way of thinking…


Belki de her türlü seçmem gerekiyordu

Sabah rutininde uyanmışsın, şafak sökmek üzere. Yaz da olsa şafak vakti sonuçta, hava buz gibi. Erken uyandın ya kendindesin, uyanmak zorda olsa beş dakika sonrasında uykudan eser kalmamış. Kahvaltını yapıyorsun, sonra bu son bardak olsun diye içtiğin çayının son yudumunu da içiyorsun ve evdekileri Allah’a emanet edip, kapıyı kapatıp çıkıyorsun.

Photo by Jordan Wozniak on Unsplash

Yürüyorsun, yolların yarısı diken, dikenlerin üstüne basa basa geçmek zorunda kalıyorsun, tam düzlüğe varacakken koca koca taşlar çıkıyor. Bu sefer taşlara dikkat etmeye başlıyorsun, takılıpta düşmeyeyim diye. Çünkü sen düşersen ne olur, düşünmek bile içinden gelmiyor. Sadece düşmemen lazım.


Here Is an Answer, How Can I Start?

Hello, I’ve decided to share this post so that you can start the Vue.js. I’m sharing these little notes with you so you can find out what Vue.js is and what it’s not. I’m new started learning, and as I learn, I want to make sure that others benefit. Pleasant reading.

As I mentioned in my first article, Vue.js, there are different methods of using Vue.js. Vue.js using CDN in this post we’ll learn to code with js. The previous Vue.js/what is Vue.js you can access my article through the link.

Let’s remember how the CDN was used;

You…


Photo by Michiel Leunens on Unsplash

Java nedir, neden gereklidir ?

Java hem programlama dili hemde bilgi işlem platformudur. Bilgisayarınıza Java’ yı yüklemediğiniz zaman bir çok uygulamanın çalışmadığını göreceksiniz. Hatta telefonunuzda, oyun konsollarınız da bile mevcut. Şimdi nasıl kontrol deceğinizi göstereceğim sizlere.

Link üzerinden javayı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Peki Java dili nedir? Bir programlama dili olan Java nesne tabanlı bir programlama dilidir. Yani bu demek oluyor ki uygulamalarımızı nesneler kullanarak kodluyoruz. Nesneleri nerede kodluyoruz tanımlıyoruz derseniz, sınıflar oluşturuyoruz, bu sınıflarımızdan ise nesnelerimizi oluşturuyoruz.

Nesne nedir? Nesne elimizdeki telefon, bilgisayar, masamız kısacası gördüğümüz her şey bizim için bir nesenedir.

Sınıf nedir? Sınıflar ise nesnelerimizin özelliklerini ve yapması…


Size De Gelir Sırası

Photo by Nathan Dumlao on Unsplash

Musa Eroğlu’nun Beni Derde Salan Gelsin adlı türküsünden..

Bu türküyü her dinlediğimde, “Ömür bir nefes arası, sizede gelir sırası” dizeleri kafamda sürekli tekrarlanıyor. Belki de sanatçının bu türküyle anlatmak istediği çok farklı bir şey ama benim anladığım ya da anlamak istediğim kısım o.


Songs that inspired me

From time to time, there are moments when we want to find inspiration. I have songs that I listen to at times like this. And sometimes I have to bring out my creativity. That’s when these songs help me.

Photo by Mink Mingle on Unsplash

I’ve created a list of songs I’ve listened to so often today. The list I created is on Spotify. If you like it, you can follow my list. Actually, there are a lot of songs that I listen to in the same style, but I didn’t want to add them all. I wanted this list to be one of the songs…


Özentilik farklı bir şeydir. Beğenme duygusunu linç eden kelimedir bu.

Beğenmek ne zaman özentilik oldu?

Photo by freestocks on Unsplash

Evet kabul ediyorum, ben alışveriş yapmayı çok seviyorum.

Gezip dolaşıp bir şeyler beğenmeyi, beğendiklerimi denemeyi, beş parça beğendiysem üçü arasında karar vermeyi, yolda yürürken hangisini alsam diye düşünmeyi ben çok seviyorum. Sık sık yaptığım bir aktiviteydi bu, ta ki pandemi sürecine kadar.


ember.js

Ember.js Google tarafından JavaScript kullanılarak geliştirilen ve MVC mimarisinde oluşturulmuş açık kaynaklı bir frameworktür. 2011 yılından bu zamana kadar geliştirilmektedir ve bir çok büyük firmalar tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca Ember.js herkese açık bir API’ ye sahiptir.

Single Page Applications (SPAs) yani tek sayfa projeler geliştirmek istiyorsanız kullanabileceğiniz bir frameworktür. Bu özelliği ile Ember gibi js kütüphaneleri kullandığınız zaman sayfaları yinelemeye ihtiyaç uymadan istediğiniz gibi single page uygulamalar yapabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Ember nedir, avantajları nedir, eksik yönleri nedir onlardan bahsedeceğim ve kurulumunu göstereceğim.

Adım adım Emberde bahsedelim;

  • Client Side MVC yapısıyla çalışan bir frameworktür.
  • Single Page Application (SAP)
  • Sabit performansa sahiptir


Merhabalar, bugün sizlere virtual yani sanal dom’dan bahsedeceğim.

Virtual DOM ile kullanılan diff algoritması

Virtual DOM Real yani gerçek DOM’ un bellekteki kopyasıdır. İlk olarak gerçek DOM dan bahsedelim.

DOM yani Document Object Model HTML elemanlarının hiyerarşik bir biçimde görünmesini sağlar. HTML içerisinde bulunan neslerin üzerinde işlem yapabilmek için tasarlanmıştır.

Virtual DOM üzerinde document objelerimiz anahtar-değer yani bilindiği üzere key-value değerleri olarak saklanmaktadır. Yani bellekte aynı anda hem real dom hem de virtual dom bulunmaktadır. Burada virtual dom’ un artısı, bizim verilerimizde bir güncelleme olduğunda bu değişiklik sayfalarımıza da anında yansıyacak ve kullanıcılar bu değişiklikleri anında görecekler. Yani performans açısından değerlendirirsek oldukça başarılı.

İki örnekle sizlere…

Beste

Software Developer || Writer || Artist

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store